Доктор хонорис кауза

Лотар Дирк Нахщедт

Господин Лотар Дирк Нахщедт, енергичен предприемач, който е и беше успешен като управляващ директор, ръководител на железопътни операции, оценител и експерт по време на повече от 40 години в железопътната индустрия. Под негово ръководство бяха създадени нови железопътни транспортни услуги в Европа в Чехия, Полша, Нидерландия и Германия. Той основа няколко железопътни компании.

Лотар Дирк Нахщедт се отличава с многобройни дейности, особено в обучението и допълнителното образование. Той беше дългогодишен преподавател по местен железопътен пътнически транспорт в Университета на Западна Саксония в Цвикау. Едновременно с това той преподаваше като лектор и изпитващ в няколко железопътни учебни институции.

През 2017 г. той беше съосновател и партньор на Северногерманското железопътно училище (NEF). Оттогава хора от повече от 20 страни са обучени на железопътни професии в NEF. Един от фокусите е обучението на машинисти с EU шофьорски лицензи.


Д-р Мин Шен

Д-р Мин ШенКитай – за приноса за развитие на контактите и подписване на договори с Технологичния университет в Чангчун, Китай и Чангчунски университет, Китай и приноса му за развитието на материалната база на Европейския политехнически университет, д-р Шен е избран за „доктор хонорис кауза“на ЕПУ на заседание на Академичния Съвет на Европейския политехнически университет, с протокол № 3/25.09.2013г.


Проф. Рао Сурампали

Проф. Рао СурампалиСАЩ, избран за „доктор хонорис кауза“ на ЕПУ на заседание на Академичния Съвет на Европейския политехнически университет, с протокол № 1/18.02.2015 г. Проф. Рао Сурампали е световно известен специалист в областта на екологичното инженерство, в т.ч. зеленото строителство, биоенергията и производството на горива. Той е президент на CEO и Chief Technology Officer на Световния институт за енергия, екология и устойчиво развитие – институт, занимаващ се с техническа и изследователска дейност за устойчиво развитие. Автор е на над 600 технически публикации, в т.ч. 16 патента, 16 монографии, 108 глави от монографии, над 250 статии в специализирани световни списания. Представил е над 100 пленарни доклада на големи международни научни и инженерни форуми. Член е на редколегиите на много национални и международни списания, както и на ръководствата на научни и професионални организации, в т.ч. и експрезидент на комисията за сертифициране на строителните инженери към Американското дружество на строителните инженери (ASCE). Проф. Рао Сурампали е носител на многобройни награди и отличия. Член е на Европейската акдемия на науките и изкуствата, на Руската инженерна академия и др.


Акад. Ячко Иванов

Акад. Ячко Иванов – България, избран за „доктор хонорис кауза“ на ЕПУ на заседание на Академичния Съвет на Европейския политехнически университет, с протокол № 2/03.06.2015 г. Академик Ячко Иванов завършва магистратура в Университет по строителство Одеса. Научните си степени получава в утвърдени научни академии: Ph.D в Чехословашката академия на науките; Dr.Sci. в Българска академия на науките. От 2006 год. е доктор хонорис кауза на ВСУ "Л.Каравелов", София. Той от дълги години чете курсове по: строителни материали, реология на суспензии, реология на композитни материали, концентрирани дисперсни системи, специални композитни материали, механика на полимери, дълготрайност на полимерни композити, устойчиво строителство и т.н. Чел е лекции в много университети и изследователски центрове в САЩ, Канада, Китай, Франция, Австралия, Русия, Швеция и др. страни. Бил е гост-професор в McGill University (Canada) и професор в Ecole des Mine de Doriai (France). Той е бил ръководител и консултант на повече от 20 докторанта от Русия, Полша, Франция, Канада, България и др. При него са специализирали изследователи от Франция, Полша, Русия, Украйна и др. Има три книги и над 250 публикации в списания и сборници на международни конгреси и конференции. Изследователската му дейност е намерила място в изпълнението на многобройни изследователски проекти. Участвувал е в разработването на 39 –научно изследователски проекта, като на 22 проекта е бил ръководител. Това са проекти със сключени договори с фирми, БАН, Комитет за наука и технологии, Национален фонд за "Научни изследвания", САЩ, Канада и Русия. Експертната му дейност е голяма по мащаб - повече от 60 експертни доклади и експертизи в последните 5 години за целите на Министерство на икономиката, Министерство на образованието, МРРБ бивше министерство на химическата промишленост и др. Акад. Иванов членува в редица престижни научни организации: Българска академия на науките; International Engineering Academy; New York Academy of Sciences; европейски, американски, британски, френски и български дружества по реология. Той е дългогодишен председател (и по настоящем) на Българския научно-технически съюз по строителство, уважаван член е на УС на ФНТЦ, разширение УС на камара на строителите в България и член на УС на Национален клуб на строителните инженери – ветерани, зам.- председател на фондация „ЕВРИКА” и т.н. Той е главен редактор на „Списание на БАН” и “Series on Biomechanics” и член на редакционните съвети на „Доклади на БАН”, „ Journal of time dependent materials Springer’s, „Journal Theoretical and applied mechanics, building materials and structures, technosfera”. Понастоящем академик Иванов е ръководител на Катедрата и Програмата по Строително инженерство от самото създаване на Университета.


Темиртай Избастин

Н.Пр. г-н Темиртай Избастин, посланик на Република Казахстан в Република България, избран за „доктор хонорис кауза“ на ЕПУ на заседание на Академичния Съвет на Европейския политехнически университет, с протокол № 4/30.09.2015 г. Темиртай Избастин е ръководител на дипломатическата мисия на Република Казахстан в Република България.


ПРОФ. Д-Р АРХ. СТЕФАН ПОПОВ

ПРОФ. Д-Р АРХ. СТЕФАН ПОПОВ е първият удостоен с почетно звание „Доктор хонорис кауза на ЕПУ“ . Професор Попов е роден е на 5 юли 1936 година. Преподавател е в Европейския политехнически университет, създател и ръководител на специалност „Архитектура”. Ръководител е на учебните програми на Международната академия по архитектура. Бил е гост- преподавател в Истанбул, в Хюстън, Блексбърг, Вирджиния, Ню-Йорк, Берлин и др. Печелил е множество международни и национални архитектурни конкурси. Носител е на отличие от Американския институт по архитектура. Лауреат е на национални и международни награди. Професор Попов има научни интереси в областта на методите за архитектурно проектиране и обучение и прилага иновативна методика при обучението на студентите. В своята биография има над 250 реализирани проекта и над 90 научни публикации и доклади. Едни от най-известните негови монографии са „Методика на архитектурното проектиране“ (1983) и „Жилището като удоволствие“ (2009).


Д-Р ГАИТ ГАНИМ АЛ СУАЙДИ

Д-Р ГАИТ ГАНИМ АЛ СУАЙДИ е интелектуалец, преподавател, академичен ръководител и общественик от световен мащаб. Роден е на 03.07.1973 г. Получава докторска степен по политически науки от Университета в Кеймбридж, Великобритания. Ръководител е на най-голямата Академия в Дубай и Първата държавна светска институция в Близкия изток за човешки права – модел, високо оценен от ООН. Президент е на фондация Zayed за образователни проекти. Председател е на Департамента по човешки права на Кралство Дубай и член на High Council of UAE. Д-р Ал Суайди е новатор, носител на идеята за световни регламенти за човешките права като средство срещу изолация и всяка форма на дискриминация. Каузата, за която той отдава своите усилия и средства, произтича от разбирането му, че всички хора имат право на добър и качествен живот. Развива уникален модел за обмяна на добри световни практики, които биха довели до устойчивост на демократичните промени, включващи нови обществени нагласи в защита на човешкото достойнство. За принос към мисията на Университета да се утвърди като международен академичен център с многонационално студентско общество от различни етноси, религии и култури, на 11 юни 2011 г. Академичният съвет присъди на д-р Гаит Ганим Ал Суайди званието „Доктор хонорис кауза на Европейския политехнически университет”.


Н.В.ПР. Д-Р ТЕОДОСИУС АТАЛЛАХ ХАННА

Н.В.ПР. Д-Р ТЕОДОСИУС АТАЛЛАХ ХАННА Церемонията по удостояването с почетната титла „Доктор хонорис кауза на Европейския политехнически университет“ на Н.В.Пр. д-р Теодосиус Аталлах Ханна – митрополит на Севастия и архиепископ на източноправославната църква на Йерусалим се състоя на 1 октомври 2011 година, деня на откриването на втората учебна година на Университета. Негово Високопреосвещенство Теодосиос е пазител на християнската вяра, международно признат интелектуалец, общественик, държавен и академичен ръководител. Той е роден през 1965 г. в Галилеа, завършил е теология в Солунския университет, а през 1991 г. започва да служи в Църквата на Божи гроб. По-късно патриарх Диодор го ръкополага и го прави говорител на Православната църква в Ерусалим. Ректорът на университета проф. дтн Хр. Христов прочете решението на Академичния съвет и връчи високото почетно отличие на ЕПУ. В словото си проф. Христо Христов подчерта заслугите на митрополит д-р Теодосиус Аталлах Ханна за утвърждаване ценностите за толератност и разбирателство в съвременния свят. Президентът на университета г-н Т. Кръстев подари на д-р Теодосиус почетната пластика на ЕПУ – стилизирано изображение на глобус върху разтворена книга с гравирания девиз на Университета – Бъди на ниво!


Д-Р НАСР АБДАЛА АЛИ ЕЛМАЛЛАХ

Д-Р НАСР АБДАЛА АЛИ ЕЛМАЛЛАХ На свое заседание на 22 декември 2012 г. Академичният съвет на Европейския политехнически университет взе решение да присъди почетното звание „Доктор хонорис кауза на ЕПУ“ на д-р Наср Абдала Али Елмаллах за приноса му към Европейския политехнически университет за утвърждаването му като международен академичен център и за помощта му при изграждане и разширяване на дейността на Университета. Д-р Елмаллах има докторат по икономика и международни отношения, натрупал е богат професионален опит в маркетинга и управлението на международни фирми, организации и големи стратегически проекти. Той е бизнесмен, собственик на няколко фирми в България и Либия. Активно подпомага финансово и методически социални организации в различни страни, зам.-председател е на Българо-либийското дружество за приятелство в България. Тържествената церемония по връчване на отличителните знаци на почетното звание на д-р Елмаллах се състоя по време на официалното честване на втория рожден ден на Европейския политехнически университет на 10 юни 2012 г.


ДОРА БАКОЯНИ

На 6-ти юни 2012 г. Академичният съвет на Европейския политехнически университет взе решение да удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на ЕПУ ГОСПОЖА ДОРА БАКОЯНИ - гръцки политик, бивш министър на външните работи, председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, кмет на Атина (2003 - 2006) и депутат в Гръцкия парламент в продължение на 3 мандата. Тя е първата жена, избрана за кмет на Атина и първата жена, заемала поста външен министър на Гърция. През 1992 г. е назначена за министър на културата до изборите през 1992 г., когато е преизбрана за депутат в гръцкия парламент. Церемонията по връчването на почетното звание се състоя на 30 януари 2013 г.

Проф. Габриел РУСУ

      ЕПУ отдава почит на един енергичен човек, работещ между бизнеса и науката, който въпреки многобройните си дейности не е изгубил от погледа си хуманността.Като основател и управляващ директор на висше учебно заведение за дистанционно обучение, проф. Габриел Русу се занимава с проекти в областта на опазването на околната среда и медицината.

       Проф. Русу е и основател на висшето учебно заведение VUI и на Швейцарската медицинска академия, където той въвежда принципно нови подходи в смесеното обучение.Въпреки предприемаческите си и професионални задължения, той е политически ангажиран.

      Нашият университет присъжда на г-н Габриел Русу титлата Доктор хонорис кауза за неговия принос за популяяризирането на мисията на ЕПУ в Германия и Европа.

Д-р Робърт Иди

Д-р Робърт Иди понастоящем е председател на Северния регион на инженерите в Ирландия (2017-2019г.). Той представлява професионалния орган на Съвета на професионалните строители от Северна Ирландия от 2011 г. Тази група се състои от 18 професионални клона и лобита на децентрализираната администрация в Северна Ирландия по въпроси, отнасящи се до строителната индустрия, като поръчки, умения и законодателство. Той е квалифициран инженер и в Обединеното кралство чрез Chartered Institution of Highways and Transport (CIHT) и Република Ирландия чрез инженери Ирландия (EI). Той притежава и квалификация за работа в Европа и е вписан в Европейския регистър на инженерите (Eur Ing). Той е сътрудник на EI и CIHT и пълноправен член на Асоциацията от Project Management. Д-р Иди участва  в регионалния комитет на Северна Ирландия на CIHT и е бил член в редица подкомисии. В сегашната си роля на академичен ръководител по строително инженерство и ръководител на курса от магистърска програма "Гражданско и инфраструктурно инженерство" в университета в Ълстър, той е и старши сътрудник на висшето училище (SFHEA) и сътрудник на Центъра за Изследване и практика на висшето образование (FCHERP). Защитава докторска степен в областта на арт дизайна и изградената среда с наградата „Джон Уили и Синове“ за най-добра литературна рецензия от университета в Улстър през 2009 г. Той е удостоен с две допълнителни награди за магистърска степен - Награда за Асоциация за управление на проекти NI за най-добър студент по управление на проекти и наградата на Лафард Ирландия за най-добър проект. Той е прекарал 20 години в строителната индустрия и в консултантските услуги, на място и в публичния сектор, преди да се премести в академични среди. Неговото изследване се фокусира върху BIM, Procurement и Pedagogy и има над 70 научно-приложни публикации. Той е член на Международната група по електронен бизнес в строителството на Conseil International du Batiment (CIB) TG83 и е съавтор на доклада за електронния бизнес в българската строителна индустрия. В памет на Цветанка Лилова той удостоява с  годишна награда най-добрия студент по „Строително инженерство“ в Европейския политехнически университет (ЕПУ) и подпомага сътрудничеството между университета в Ълстър и ЕПУ.

                                       

                                                                                                                                                                                                                                                                                               

                       

                   

Х.Христов

                   

                      Проф.дтн Христо Христов                      

Проф. дтн Христо Христов е ръководител на проекта, по който е открит и създаден Европейският политехнически университет и е пръв негов ректор. Роден е на 7 март 1939 г. Дипломиран е с отличие като инженер по телекомуникации от Машинно електротехническия институт (1962). Има научна степен „доктор“ от Московския държавен университет по транспорта.  Професор е в Техническия университет – София. където защитава и научната степен „доктор на техническите науки“. Научните му интереси са свързани с високоотговорни телекомуникации, осигурителна системи, надеждност и сигурност на комуникациите и др. Чел е лекции в 5 университета у нас и в чужбина. Има над 320 научни статии и доклади в 16 страни. Автор и съавтор е на 31 книги, учебници, монографии и справочници.  Бил е декан на факултета по радиоелектроника. зам. министър с ресор висше образование и изпълнителен директор на Националната агенция по акредитация. Носител е на университетски и държавни почетни звания и награди.

                                 

П.Вачков

Доц.д-р Пламен Вачков

   Доц.Вачков завършва Московския енергиен институт по индустриална електроника. През 1977 г. получава докторска степен от същия институт, а през 1986 г. е избран за доцент. Специализирал е в областта на микропроцесорните устройства - Франция, в мениджмънта - САЩ и в управлението на качеството - Япония.

Професионалният му кариера е започнала като научен сътрудник в Института по техническа кибернетика и роботика на Българската академия на науките. След това той е ръководил най -голямата държавна компания за микрокомпютри и е достигнал поста председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения.

Понастоящем доц. Проф. Вачков е член на Балканската академия на науката и културата, пълноправен член на Световната научна академия по информационна сигурност и член на Академичния съвет на Европейския политехнически университет.

                                                                                               

 

Маркус Кьорнер

        Г-н Кьорнер е един енергичен, интердисциплинарен предприемач между бизнеса и науката.

Като основател и управляващ директор на две компании, г -н Маркус Кьорнер участва все така активно в грижите за пациентите с интензивно лечение и вентилация, което е особено актуално условията на Covid пандемията. Въпреки предприемаческите си задължения, професионалният му ангажимент също не беше пренебрегнат. Така той основава първата независима практика в областта на дихателната терапия. С този проект пациентите се лекуват с респираторна терапия по-бързо и по-ефективно в извънболничния сектор.

В рамките на този проект са разработени фундаментално нови въпроси и подходи в областта на дихателната терапия. Ефектът от работите по проекта дават своя положителен ефект, който се очаква да има международно признание.

         Г-н Кьорнер също е един от съоснователите на института DQNI, който ръководи на доброволни начала с цел насърчаване на качеството в областта на извънболничната грижа за пациентите.

 

Почетен проф. Антъни Шенън

    Почетният професор Антъни Гревил (Тони) Шенън е роден в Мосман, Сидни, на 30 септември 1938 г. Той е преподавал в Сидни и Лондон, в Кралския австралийски флот и е преподавал математика в университетите на Нова Англия и Технологичния университет, Сидни, където е бил декан на университетското висше училище, както и в университетските болници „Принц на Уелс“, Рандвик и Кардиф, Уелс.

    Проф. Шенън е бил член на Австралийския съвет за образователни изследвания в Мелбърн и съветник на Австралийския изследователски съвет на компаниите на TCG в Сидни.

    Почетният професор Антъни Гревил (Тони) Шенън за пръв път посещава Централна и Източна Европа през 1963 г. Най -честата му дестинация е България с близо двадесет пътувания до тази красива страна.

    Съвместно с проф. Красимир Атанасов са издали 15 научни книги.

Ерик Шьоне

       Ерик Шьоне е известен бизнес експерт, мениджър на проекти и управляващ директор на редица компании. Работата му се фокусира върху сложните процеси на управление на търговски активи и имоти, както и изследвания и разработки в областта на информатиката за недвижими имоти (сценарии за управление на аварии и бедствия в градски райони с помощта на математически алгоритми в географски информационни системи).

         Като изследовател, консултант по управление на свободна практика, управляващ мениджър и основател на компания, той съчетава ноу-хау и опит в широк спектър от области на недвижими имоти, за да създаде холистична, стратегическа перспектива. Той също така е дипломиран изследовател на Кралската институция на дипломираните геодезисти (RICS) и член на Mensa in Deutschland e. V. - сдружение за стимулиране на надарени личности.

       


 Хайнрих Хартман

Г-н Хайнрих Хартман е известен финансист с богат опит в банковия и инвестиционния бизнес на Германия.  Той е заемал редица ръководни длъжности в този сектор, като

Член на борда на директорите на Internationales Bankhaus Bodensee AG, Фридрихсхафен,  Изпълнителен вицепрезидент «Частно банкиране/Управление на активи» в Internationales  Bankhaus Bodensee AG, Фридрихсхафен,  Изпълнителен вицепрезидент по частно банкиране в Südwestbank AG, Щутгарт,  Член на инвестиционния комитет на фондация Würth Family Foundation, Член на инвестиционния комитет на три публични фонда в Union Investment Privatfonds GmbH.

Той е активен участник в благотворителните акции, като Член на управителния съвет на фондация „Деца в нужда“.

Г-н Хайнрих Хартман е също и  преподавател в професионалната Финансова академия на Държавния университет на Баден - Вюртемберг, Равенсбург.

          Г-н Хайнрих Хартман активно работи за финансовото укрепване и популяризацията на ЕПУ в Германия. Отчитайки заслугите му към благотворителната дейност от една страна и доброволната и ефективна работа за просперитета на ЕПУ, Академичният съвет го удостои с почетната титла «Доктор Хонирис Кауза».

       
   
       

Проф.дтн Людмил Даковски

      ДАКОВСКИ, Людмил Георгиев (01.04.1939, София) - инженер по радио и т. т. техника, професор. Завършва ВМЕИ-София през 1963. Защитава дисертация (к.т.н. сега доктор) на тема: “Някои въпроси на автоматизацията на логическото проектиране на схемите на електронните цифрови машини и устройства” (ВМЕИ-София, 1972) и докторска дисертация (доктор на техническите науки) на тема: “Микропрограмно-схемен синтез на цифрови устройства” (ВМЕИ-София, 1979).
      Професионална дейност: асистент във ВМЕИ - София, кат. “Електронна техника” (1963-69), доцент по логически основи на електронните цифрови машини (1974) и професор по организация на структурите на изчислителните процеси в ЕИМ, комплекси и системи (1982). Зам. ръководител на Научно изследователски сектор (1975-78). Зам.ръководител на катедра “Изчислителна техника” (1974-79). Ръководител на ОНИЛ по автоматизирани системи за управление на транспорта (1981-90), на производствено предприятие малка мощност “МУСАТ и на ПНИЛ “Изкуствен интелект” (1983-91). Ректор на ВМЕИ-София (1986-1989), Ръководител на катедра „Комуникационна и компютърна техника“ към ЕПУ. Председател на Специализиран научен съвет по “Радиоелектроника”, член на СНС по “Електронна и компютърна техника”, на СНС по “Информатика и математическо моделиране”, на научните съвети на Централен институт по изчислителна техника (ЦИИТ), Институт по микропроцесорна техника (ИМПТ), Институт по паралелна обработка на информация към Българската академия на науките (ИПОИ-БАН), ИПМИ, ЦЛБМИ-БАН,и др., на факултетните съвети на Факултета по компютърни системи и управление и на Факултета по електронна техника, член на Бюрото на Висшия учебен съвет на Министерството на културата, науката и просветата, член на Научната комисия по Електротехника, Електроника и Автоматика към Висшата атестационна комисия, на редколегиите на списанията “Information Technologies and Control”, Computer Engineering” и “Електроника и Електротехника”. Член на Комитета по номинациите за наградата «Джон Атанасов» към президента на Република България, на КСИО (Координационен съвет за информационно общество), председател на Асоциацията «Адаптация към електронно управление» и др.
      Основни области на научна и преподавателска дейност: анализ и синтез на логически схеми и цифрови устройства, цифрови автомати, компютърна периферия, бази знания, експертни системи, изкуствен интелект. Основател на научната школа по логически основи на ЕИМ. Създтел на първата в България научноизследователска лаборатория по изкуствен интелект (1983). Основава международната школа “Експертни системи и изкуствен интелект”. Под негово ръководство успешно са защитени 46 дисертации в областта на научната му дейност.
      Автор на над 200 научни трудове, 9 монографии, 17 учебници, 8 учебни помагала. Изобретения и патенти. Тематика - логически схеми, цифрови устройства, микропроцесорни системи, системи с изкуствен интелект; брой - 35 изобретения, за които са издадени 93 патента в 14 държави, в това число САЩ, Англия, Германия, Франция, Япония, Италия, Китай, Русия и др.                 Научноизследователски теми и разработки: над 60 като на 30 е ръководител. С негово участие са разработени 12 програмни системи. В това число “Структурни методи за анализ на говорни сигнали в системи за гласова комуникация човек-машина”, “Методика и базови програмни средства за създаване на експертни системи”. Самостоятелно е разработил няколко програмни системи, които са получили над 600 внедрявания във фирми, ведомства и други организации. Член на Съюза на учените в България, Съюза по автоматика и информатика, на Съюза по електроника и електротехника, на Българската асоциация по изкуствен интелект, Европейската асоциация по изкуствен интелект и др. Награди: Заслужил изобретател, орден “Св. св. Кирил и Методий” , медали “София-столица на България”, “1300 години България”, “100 години от освобождаването на България от османско робство” и др. Награждаван е за научни и научно-приложни постижения и принос в утвърждаването и развитието на Техническия университет в София и неговите филиали в гр.Пловдив и Сливен, Московския държавен университет ”В.М.Ломоносов”, Софийския университет ”Климент Охридски”, ВХТИ - Бургас”, ЦНИКА и др. Два пъти е носител на на значката “За принос в техническия прогрес”.

Андреас Тауш

Г-н Тауш създаде иновация в областта на лечението и терапия на  хронични рани с Pathelen Hybrid. Този материал се състои от 99,99 процента силиций в хидрофилна и хидрофобна структура и предлага три впечатляващи механизма на действие. Pathelen Hybrid елиминира биофилма и бактериите, свързва токсичния ексудат от рани и служи като физическа бариера срещу новата колонизация на бактерии и гъбички. Терапията е базирана на чисто физически принцип на действие. Освен това Pathelen Hybrid има изключително кръвоспиращо действие и в същото време предотвратява бактериална инфекция при остри рани. Води до бързо затваряне на рани, дори и при най-трудните хронични рани, само за 1-3 месеца.

Постиженията и изобретенията на г-н Андреас Тауш несъмнено са новаторски и ще окажат значително влияние върху бъдещето на производството на енергия, здравеопазването и медицината. Неговият неуморен труд, творчество и отдаденост на науката заслужават най-високо признание.

Матиас Хармс

Г-н Матиас Хармс е германски предприемач, който работи в областта на използването и разширяването на алтернативните доставки на енергия.

Още през 2004 г. г-н Хармс фокусира компанията си върху възобновяемите енергийни източници.

От 2004 г. г-н Хармс участва в развитието на немската биогаз индустрия. От 2008 г. нататък г-н Хармс придружава множество полеви опити и изследователски проекти по темата за биогаза в Латвия. През 2009 г. г-н Хармс, заедно с партньори, построи първата инсталация за биогаз в Латвия и по този начин беше съинициатор на латвийската Biogasscene.

През следващите години в Латвия са построени повече от 50 биогаз инсталации - нов източник на енергия за балтийската държава. Изграждането на тези заводи осигури много работни места през годините както в Германия, така и в Латвия.

Г-н Хармс винаги е насочвал компанията си паралелно. Освен изграждането на нови съоръжения и обслужване, винаги се работеше и върху иновации. Нашият собствен контролен софтуер също е създаден вътрешно и непрекъснато се подобрява през годините.

Мениджмънтът на г-н Хармс е перфектен пример за това как трябва да се мисли дългосрочно, за да се разширят не само технологиите в продължение на много десетилетия, но и да се осигурят работни места и поминък.

Д-р Юрий Соколов

         Юрий Соколов е експерт в областта на радиоелектрониката. Той е собственик и председател на Съвета на директорите на Incotex Group, която се състои от пет производствени предприятия в Русия и България и няколко звена за научноизследователска и развойна дейност. В групата компании работят повече от 3000 служители; Групата проектира, произвежда и продава повече от 1000 вида различни радиоелектронни продукти в повече от 30 страни по света.

Основни области на работа на групата компании:

- системи за измерване на електрическа енергия;

- Търговско оборудване (касови апарати, таксиметрови апарати, тахографи, електронни везни);

- Системи за видеоинформационни дисплеи, базирани на светодиоди;

- Системи за LED осветление;

- Вторични захранвания (драйвери за светодиоди).

      Юрий Соколов притежава повече от 200 патента, включително руски, американски, европейски и други. Той е автор на 10 научни и технически публикации.

  

Андреас Ханке

           Г-н Ханке е основател и управляващ директор на много успешна група от компании за недвижими имоти, която има висока репутация и извън националните граници на Германия.

           Той е разрабитил нови сектори в областта на недвижимите имоти и финансите и е поставил нови стандарти в маркетинга на своите компании.

           Г-н Ханке участва в много социални и спонсорни проекти и се ангажира със социалните проекти чрез партньорство с ЕПУ. Споделянето на знания и информация за предприемаческото мислене ни помагат да квалифицираме учебното си съдържание и да поставим нови стандарти в него.

Доц.д-р Александър Йорданов

 Александър Йорданов Александров е роден на 13. 02. 1952 г. в гр. Варна. Завършва средно образование в родния си град и висше образование през 1976 г. със специалност „Българска филология“ във Висшия педагогически институт в град Шумен.  

      В периода 1977-1979 г. работи като редактор във в. Софийски новини.

      През  1978 г. е приет за редовен аспирант в Института за литература при БАН.

      През 1985 г. защитава докторска дисертация на тема „Литературната критика на българския модернизъм (Димо Кьорчев, Иван Радославов и Гео Милев“ и работи като научен сътрудник в Секцията по „Нова и съвременна българска литература“.

     През 1988 г. специализира по „Теория на литературната критика“ в Ягелонския университет в Краков, Полша.

     В периода 1990 - 1998 г. участва в обществено-политическия живот като:

- народен представител в VII Велико народно събрание (1990 - 1991);

- народен представител в XXXVI, XXXVII и XXXVIII Народно събрание (1991- 1998).

     Председател е на XXXVI Народно събрание в периода 1992-1994 г.

     В периода 1990 - 1998 г. е главен редактор на Седмичника за политика и култура „Век 21“.

     В периода 1998 - 2005 г. е последователно извънреден и пълномощен посланик на Р България в Полша, Литва, Латвия и Естония (1998 - 2001) и в Република Македония (2001 - 2005).

     През 2005 г. продължава работата си като научен сътрудник и старши научен сътрудник в Института за литература.

    През 2009 г. защитава хабилитационен труд монография на тема „Д-р Константин Гълъбов - живот, творчество, идеи“ и е назначен за доцент в Института за литература.

    През 2010 г. е сред основателите на Европейския политeхнически университет.

    В периода 2010-2017 г. е преподавател в ЕПУ по „Европейски ценности и култура“. Директор е на издателството на Университета, в което излизат трудове на преподаватели, годишници и научни сборници. Организира научни конференции и семинари. Популяризира университета в други държави.

    В периода 2012 - 2018 г. ръководи от българска страна научният проект „Европейски ценности в българската и македонската литература на ХХ век“. Подготвя и издава заедно с македонски учени трудовете: „Модернизъм в българската и македонската литература на ХХ век“ (2016) и „Непознатият Александър Караманов. Поезия, есета, дневник.“ (2018).

    От 2019 г. доц. д-р Александър Йорданов е член на Европейския парламент - член на Комисията по външна политика.

   Доц. д-р Александър Йорданов е автор на книги и монографии в сферата на литературната наука: „Личности и идеи“ (1986), „В сянката на думите“ (1993), „Завръщане“ (2006), „Самотен и достоен. Д-р Константин Гълъбов - живот, творчество, идеи“ (2012); „Непознатият Александър Караманов. Поезия, есета, дневник.“ (2018).

 Публикувал е над 250 студии и статии в специализирания литературоведски печат в България и чужбина. Участвал е с доклади в редица международни научни конференции, включително и в международните конгреси по българистика и славистика.

     Автор е на публицистични книги върху обществени, културни, исторически и политически проблеми: „Надеждата срещу безвремието“ (1993), „Да нарушим Сценария!“(2006), „Blogo, ergo sum!“ (2012), „ Патриотични уроци“ (2019), „Украински записки“ (2020) и др.

 

                                                                                                                     

Нийл Буш

Г-н Буш е завършил бакалавърска степен по международна икономика в университета Тулейн и магистърска степен по бизнес в училището Фрийман на университета Тулейн. 
Той е третото от петте деца на президента и г-жа Джордж Буш-младши.  


В продължение на четири десетилетия, започвайки от 1980 г., г-н Буш се занимава с енергетика, недвижими имоти, здравни услуги и развитие на международен бизнес. Той е основател и председател на Фондация "Джордж Х. У. Буш" за американско-китайските отношения. 


Г-н Буш се занимава с филантропия и благотворителна доброволческа дейност. Той е председател на "Points of Light" и член на управителните съвети на Армията на спасението в Хюстън и на Училището за управление и публични услуги "Буш" към Тексаския университет "А&М". Освен това г-н Буш и съпругата му Мария председателстват Фондацията за ограмотяване на Барбара Буш в Хюстън.

Андре Линхард

Андре Лиенхард MBA е президент на германската организация за подпомагане „Deutsche Genossenschaft der Ritter des Internationales Konstantinordens (OCM) e.V.“, Почетен съдия на OCM на Германия и също така дългогодишен член на военния и хоспиталиерския орден на Св. Лазар от Йерусалим OSLJ.

В продължение на много години г-н Андре Лиенхард MBA е особено ангажиран да помага на млади възрастни да си помогнат в ежедневието, както и - и особено - в лични или международни кризисни ситуации (пандемия от COVID/SARS19).

Дипл.-юрист Щефан Гьотцфрид

Дипл.-юр. Щефан Гьотцфрид е немски адвокат.

Учи право в университета в Регенсбург и завършва юридическия си стаж във Висшия окръжен съд на Мюнхен.

Дипл.-юр. Щефан Гьотцфрид е оказал изключителни услуги с дългогодишната си специализирана и международна работа в областта на семейното и наследственото право, по-специално в множество дела с препратки към правото на Република България.

Чрез работата си той успя да даде възможност на много хора да започнат наново, както познати, така и икономически, и по този начин да осигури стабилна перспектива за възможно най-добро бъдеще.

В допълнение към изключителните му професионални умения, особено в случаи с международно значение, трябва да се подчертае цялостната му хуманитарна и социална ангажираност в областта на про боно представителството и консултирането на нуждаещи се клиенти в беда, както и разнообразната му доброволческа работа в различни организации.

 

Проф.д-р Хенри Марк

Проф. д-р Хенри Марк е професор и декан на катедрата по традиционна медицина в университета VU, Холандия. Специализира китайска медицина и здравен мениджмънт, по-специално психология. Докторската му степен е по социални науки. Като професор по психология той преподава в BHU State University of Human Sciences (Banaras Hindu University –Индия, основан 1916). Той е гост-професор в много чуждестранни университети, включително Университета по традиционна медицина в Ереван и Университета Арабаев в Киргизстан. Той е и постоянен съветник на киргизкия министър на здравеопазването. Той притежава почетни докторски степени от Международния университет IUK(Кувейт), Държавния университет по хуманитарни науки BHU, Държавния университет KSU(Грузия) и Международния университет Евразия Ереван. Той е почетен декан на Университета за напредък в Гюмри и сенатор Е.х. в университета Мащоц (Армения). Преподава като университетски професор във Warsaw Management University Collegium онкология от 12. 02. 2021г.

Неговият принос към мира и свободата на учените от всички университети, академични центрове с многонационална студентска общност от различни етноси, религии и култури е международно признат.

Проф. Норман Улман

Проф. Норман Улман е известен със  своята международна работа и концептуални разработки в областта на цифровизацията на правителството  и европейски организациите. В този контекст е направено управление на заинтересованите страни със здравноосигурителните компании, телематичната инфраструктура (gematik) на системата на здравеопазването и DSO (Германска фондация за донорство на органи) и Министерството на здравеопазването като изпълнител на законодателната власт. Като управляващ директор на групата компании h3ko (www.h3co.com), той и е активен и в концепцията за ориентирано към бъдещето и цифрово здравеопазване, хармонизирането на техническите решения и едновременното разширяване на услугите, ориентирани към пациента - като допълнение към настоящите грижи за пациентите.

Проф. Норман Улман се е ангажирал с устойчивото управление и по-специално с опазването на блатата и горите в Европа.

Не само неговата гъвкавост и неуморният му ангажимент за създаване и укрепване на сътрудничеството между различните организации го направиха заслужил, но неговият хуманитарен и социален ангажимент, по-специално неговият 16-годишен ангажимент като почетен съдия  в Берлин и насърчаването на европейския обмен, също бяха от решаващо значение за нашата мотивация за номинацията за почетна докторска степен.

Д-р Рафаел Рьотингер

Д-р Рьотингер е експерт в областта на управлението на сигурността и полицейската сигурност, има редица публикации в специализирани книги и списания, а напоследък и принос към Федералната асоциация за сигурност в икономиката. През 2023 г. той е удостоен с наградата Facultas docendi и Venia legendi.

От 2011 г. е управляващ директор на международно действащата група Рьотингер със 7 дружества. Неговата компания Röttinger Sicherheit GmbH е с над 500 служители в областта на сигурността и охраната с много реномирани клиенти по целия свят. Това му позволява да предостави на студентите от EPU значителна добавена стойност чрез практически опит. Въпреки предприемаческите му ангажименти научните изследвания не са били пренебрегвани. Той изнася лекции в областта на технологиите за сигурност, управлението на сигурността, защитата от хибридни опасности и управлението на кризи и извънредни ситуации.

Д-р Рьотингер е награден благодарение на симбиозата от научни изследвания, изключителните му технически познания, предприемаческо мислене и човешко поведение, с които той подкрепя EPU в преследването на неговите цели и ценности, като по този начин му осигурява огромна добавена стойност.

Даниел Вулфинг

Даниел Вулфинг се е утвърдил като забележителна личност в света на предприемачеството и социалната отговорност. Неговата кариера се характеризира с иновации, стратегическа далновидност и силен ангажимент към обществото. Благодарение на търговското си образование и последвалата бакалавърска степен по компютърни науки той съчетава разбирането на бизнеса с техническия опит. Това  му позволява да се справя със сложните предизвикателства в света на ИТ и бизнеса и да превръща теоретичните знания в практически решения, което допринася за професионалния му успех.Даниел Вулфинг е пример за това как предприемаческият успех може да се съчетае с дълбока социална ангажираност. Разнообразната му кариера, както в ИТ и железопътния сектор, така и в благотворителни организации, демонстрира неговите широки умения и ангажираност към обществото. Той е вдъхновяващ модел за подражание, който съчетава бизнес успеха със социалната отговорност и насърчаването на културата, и служи за пример на бъдещите поколения, които искат да бъдат успешни и значими в неговия дух, с което той популяризира мисията на ЕПУ за стремеж към съвършенство чрез учение. 

Проф. дхн. Иван Петков

      Проф. дхн Иван Петков завършва висшето си образование през 1973 г. във Хи­мическия факултет на СУ “Св.Кл.Охридски”, специалност “Химия”. От май 1974 г. след конкурсен изпит е назначен като  редовен асистент в Ка­тедрата по органична химия на Химическя факултет. През 1978 г. е повишен в старши асистент, а през 1982 г. – в главен асистент. Ха­би­литира се като “доцент” в същата Катедра през 1991 г., а през юни 2003 г. след успешна защита на дисертационен труд в областта на органичната фотохимия полу­чава и научната степен “Доктор на химическите науки”.

         Научноизследователската дейност на проф. дхн Иван Петков  е в областта на органичната фотохимия, УВ и ИЧ спектроскопията, лазерна­та фотохимия и фотохромизма, органичния синтез, модифицирани с ор­га­нични съединения полимерни филми за нелинейната оптика, дози­метрията, полимерната химия и др.  Автор и съавтор е на повече от 140 научни съобщения, като по тези работи са забелязани над 800 цитата. Участ­­вал е в работата на над 25 международни и национални научни проек­ти и 40 международни научни форума.

За различни периоди от време е специализирал в Университета в Амстердам, Холандия и в Изследователския център “Сакле”, Париж, Фран­ция, бил е гост-професор в Университета в Токушима, Япония, в Уни­верситета Лавал, Квебек, Канада и в Университета в Шизиока, Япония.

 

© ЕПУ – Европейски политехнически университет – 2017 г. – Всички права запазени.