Докторски програми

КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА

НА ДОКТОРСКА ПРОГРАМА ПО ЗЕЛЕНА ЕНЕРГЕТИКА

НАУЧНА ОБЛАСТ:

5.4. ЕНЕРГЕТИКА

ДОКТОРСКА ПРОГРАМА:

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГЕТИКА

ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН:

ДОКТОР

НИВО ПО НКР:

8

ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ:

ИЗСЛЕДОВАТЕЛ

СРОК НА ОБУЧЕНИЕ:

3 /три / или 4 /четири/ ГОДИНИ

ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ:

РЕДОВНА / САМОСТОЯТЕЛНА

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДОКТОРСКАТА ПРОГРАМА

Докторската програма по Зелена енергетика от професионално направление 5.4. Енергетика е разработена в съответстние със съврeменните постижения на науката и обхваща:

Енергийна ефективност и алтернативни източници на енергия с намалени вредни емисии за т.нар. устойчиво развитие;

Алтернативни източници на енергия като слънце, вятър, вода, геотермална енергия, биомаса, енергия от приливи и отливи, разлика в температурите на различните слоеве на океана, водородните технологии и др., както и нови авангардни технологии за добиването й.

Изследване, проектиране и експлоатация на енергийно ефективни и екологосъобразни системи и съоръжения

Съхранението на произведена енергия от алтернативните източници за енергия, атомната енергия и конвенционалните източници за енергия, свързана с латентни акумулаторни системи

Направлението свързано с биомасата и биогоривата - алкохолните горива.

Водородните технологии и използването на водорода като екологично гориво.

Усвояване на слънчевата енергия - соларни клетки и фотоволтаични системи,

Зелена енергетика и кръгова икономика.

Европейско законодателство за управление на зелената енергетика.

Правни аспекти на зелената енергетика.

Зеленият пакт и кръговата икономика – правни аспекти

Европейско законодателство за енергетиката с нулеви нетни емисии

Правни аспекти за изграждане на енергийните общности в България и в други европейски страни

Законодателна рамка за вътрешния и външен енергиен пазар,

Екологични и икономически ползи от ползването на зелена енергия

Европейският зелен пакт -  модерна и конкурентоспособна икономика

Законодателството в съответствие с целите на ЕС в областта на климата.

Тези области са от изключително значение за съвременното развитие.

Докторската програма по Зелена енергетика е създадена, за да удовлетвори потребностите на висшите училища, научните и държавни институции със специалисти в областта на Зелената енергетика. Квалификационната характеристика, учебният план и учебните програми за докторска програма Зелена енергетика са в съответствие със Закона за Висшето образование и Правилника за неговото приложение. Според Националната квалификационна рамка (НКР) докторската степен по Зелена енергетика отговаря на референтно ниво 8, което е в съответствие с нивото от Европейската квалификационна рамка (ЕКР)).

Дейността по обучение на докторантите за придобиване на образователна и научна степен Доктор по научната специалност Зелена енергетика се организира и контролира от катедра Зелена енергетика. В катедра Зелена енергетика може да се осъществява обучение на граждани от страни на Европейския съюз в докторантура на самостоятелна подготовка. В тази връзка, български граждани и граждани на други държави-членки на Европейския съюз, на други държави - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, завършили чуждестранни висши училища, могат да кандидатстват за докторанти, след като придобитото висше образование им бъде признато по реда на Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобитото висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, при условията и по реда, предвидени в тези правила. Обучението на докторанти в катедра Зелена енергетика към Европейския политехнически университет се провежда в съответствие с българското законодателство.

ЦЕЛИ НА ДОКТОРСКАТА ПРОГРАМА

Основна цел на Докторскана програма по Зелена енергетика е създаването на висококвалифицирани инженерни специалисти с възможности за професионална реализация в обхватната, динамична и перспективна област на енергетиката като цяло и в частност на съвременната енергийна техника, възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. В конкретната си професионална изява като конструктори, проектанти, консултанти, експерти, частни предприемачи, научни работници, преподаватели, представители в държавни и общински администрации и в неправителствени организации, възпитаниците на тази специалност приемат предизвикателствата на една постоянно променяща се природна и икономическа обстановка и си поставят амбициозната задача да направят енергията евтина, сигурна и екологична, а енергетиката – ефективна и устойчива.

Програмата е разработена да се дадат разширени и задълбочени теоретични познания в различни направления:

- Изграждане на научна компетентност във всички аспекти на Зелената енергетика;

  • Формиране на професионална готовност за самостоятелна научноизследователска работа;

  • Формиране на умения и навици за използване на средствата на съвременните информационни и комуникационни технологии в научноизследователската дейност;

  • Задълбочено изучаване на теоретичните и методологичните основи на изследванията в областта на Енергетиката и алтернативните енергийни източници;

  • Овладяване на общонаучните методи за анализ и синтез на човешкото познание в областта на Енергетиката.

  • Модерно образование, модерни научни изследвания и иновации, което ще увеличи броя на младите хора, способни за изследователски труд;

  • Международна отвореност за глобално сътрудничество и транснационално образование, ръководено от европейските стандарти и насоки за осигуряване на качество на UNESCO/OECD;

  • Ефективна мобилност на докторантите, което ще способства да се увеличи делът им в Европейското пространство за висше образование, преминали период на обучение в чужбина;

  • Подготовка на висококвалифицирани научни, изследователски и преподавателски кадри със задълбочени фундаментални знания по основите на съвременната енергетика, алтернативните източници на енергия, икономическите и правни аспекти на съвременното развитие на зелената енергетика, както и по проблеми, свързани с опазване на околната среда.

  • Развиване на нови лабораторни умения при извършване на анализи; разработване на нови аналитични методи; изпитания на материали, суровини, продукти и полупродукти използвани в енергетиката и сродните области.

  • Усвояване на знания и умения при прилагането на резултати от фундаментални изследвания в енергетиката, разработване и внедряване на нови зелени технологии.

  • Постигане квалификация, осигуряваща успешна работа в условия на пазарна икономика и кръговата икономика.

  • Изграждане на отношения и компетенции по отношение на опазване на околната среда, природосъобразен начин на живот от енергетична гледна точка, разработване на нови безвредни и безотпадъчни зелени технологии в енергетиката.

  • Усъвършенстване на езиковата подготовка във връзка с получаване на актуална информация по изучаваната тематика, включително чуждоезикова литература.

  • Насърчаване на мобилността на докторантите между отделните страни и улесняване на тяхното обучение, което е ключов елемент на ЕКР за референтно ниво 8 (съотв. на НКР).

ПРОФЕСИОНАЛНИ ЗНАНИЯ И КОМПЕТЕНЦИИ

Успешно придобилите докторска степен по Зелена енергетика инженери

  Ще имат: Основни познания в областта на машиностроенето, технологиите и електротехниката. Задълбочени познания за енергийното преобразуване и прилагането му при внедряването на възобновяеми енергийни източници при съобразяване с основните природни и инженерно-технически аспекти. Много добра инженерна подготовка за планиране и експлоатация на съоръжения за използване на възобновяеми енергийни източници и подобряване ефективността при използване на енергията в индустрията и бита. Солидна научна подготовка. Европейските политики и стандарти. Националното и европейското патентно законодателство и защитата на интелектуалната собственост.

Ще знаят: Съвременните управленски и икономически теории. Спецификата на енергийния мениджмънт. Методите за формулиране и реализация на стратегии, енергийни бизнес-планове, програми и проекти. Най-добрите налични технологии (ВЕТ).

Ще могат: Да прилагат инженерни решения по проблемни аспекти от областта на възобновяемите енергийни източници и използват подходящите методи за моделиране, симулация и оптимизиране при различни възобновяеми енергийни източници. Да анализират и оценяват от енергийна, стопанска и конструктивна гледна точка проекти за съоръжения и експлоатация на възобновяеми и конвенционални енергийни източници, както и да планират и провеждат изследвания в тази област. Да работят в колектив при решаване на задачи от интердисциплинарен и интернационален характер в условията на стопанско и политическо рамкиране. Да прилагат наученото теоретично знание и практически опит за решаване на проблемите на практиката. Да формулират цели и стратегии, да изработва планове, програми и проекти. Да участват в разработването на фирмени, регионални и национални енергийни стратегии. Да реализират ползотворни контакти със своите партньори от страната и чужбина. Да планират и организират ефективно собствената си кариера. Да ползват разнообразни научни и практически източници на информация и самостоятелно да работят с тях. Да демонстрират креативност при планиране и успешното реализиране на съвременни научните изследвания с актуална тематика в областта на енергетиката. Да демонстрират компетенции за интерпретиране, както на собствени изследвания, така и на проучени гледни точки, показва умения за разширяване на обхвата на изучаваната научна област; използва научен език и стил, иразяващо се в точно боравене с научната терминология, яснота и логическа последователност при изложение на фактите и резултатите.

В предвид на отбелязаните проблеми по-горе мисията на ОНС Доктор е да се подбират и подготвят кадри с потенциал в научноизследователската работа, да се осигури обучение за получаване на специализирани научни познания, които да допринасят за развитието на фундаментални и приложни изследвания в областта на Енергетиката, да се продължи и развие традицията, създадена в ЕПУ за изследвания в областта на Алтернативните източници на енергия, да се създаде приемственост между поколенията учени, участващи в процеса на научната работа.

Докторската степен от една страна е насочена към изучаване на постиженията на науката в дадена област на научното познание, а от друга - към проявяване на творческите възможности на докторанта за собствени научни достижения и приноси.

Формулираните цели за работа с докторанти са съобразени със Стратегията за развитие на ЕПУ. Във връзка с това пред Европейския политехнически университет, респективно катедра Зелена енергетика, стои главната задача да осигури обучение на докторанти от област на висше образование Енергетика, съответстващо на високите изисквания на съвременното развитие на образованието в страната и на необходимостта от непосредствено обвързване на научната теория с конкретните потребности на практиката. Такъв подход е необходим и в контекста на членството на България в Европейския съюз. Препоръките на европейските институции се отнасят до засилване на интеграцията между висшето образование, научно-изследователската работа и практиката с цел осъществяване на трансфер на научни знания и идеи, решаване на конкретни практически проблеми и задачи с помощта на научните подходи и методи и осигуряване на подготовка на научните кадри, адекватна на потребностите на пазара на труда. Това изисква провеждането на активна и целенасочена политика по отношение подготовката и формирането на научно-изследователския потенциал. В този смисъл осъществяването на цялостната подготовка на докторантите и формирането им като изследователи и специалисти има за задача да удовлетворява потребностите на науката и практиката. Повишаване качеството на научните изследвания, тяхната интернационализация, от една страна, и от друга страна повишаване качеството на обучение на студентите и докторанти може да се осъществи чрез:

  • Съответна налична и бъдеща модерна образователна и научна инфраструктура;

  • Високоспециализиран състав от хабилитирани преподаватели и изследователи;

  • Иновативни изследвания в приоритетни научни области;

  • Нови съвременни методи и технологии за ефективно и прозрачно управление;

  • Интегриране на преподаване, обучение и научни изследвания на основата на решаване на конкретни цели и задачи, свързани с развитието на Университета;

  • Приоритетно създаване на конкурентна среда на идеи, технологии и научно-образователни продукти.

Завършилият докторантура следва да бъде подготвен специалист с висока квалификация и да има следните компетенции:

  • да извършва самостоятелни научни изследвания, изискващи фундаментална подготовка;

  • да притежава задълбочени специализирани познания в професионалното направление Енергетика, област висше образование Технически науки;

  • да владее технологиите за извършване на съвременни научни изследвания;

  • да е подготвен за научно-педагогическа работа във висшите и средните специални училища;

  • да може да бъде ръководител или член на научен колектив по научноизследователски проекти, свързани с рамковите спогодби на ЕС, НАТО, Национален фонд "Научни изследвания" и др.;

  • да може да разработва и предлага методи и технологии за научни изследвания в професионалното направление Енергетика;

  • да може да ръководи или участва в групи, разработващи учебно-методически документи в областта на висшето и средното образование;

  • да извършва експертна дейност, да участва в работата на научни съвети, семинари, научни конференции.

  • за овладяване на научен стил на изложение (писмено и говоримо) и за излагане на своите мисли последователно, логично и изчерпателно;

  • за описване и съобщаване на научни изследвания чрез точно, ясно и кратко формулиране на основните цели и техните възможни приложения;

  • за съставяне и разчитане на приложения, схеми, диаграми и др., с които да се илюстрират, интерпретират и анализират получените резултати;

  • добросъвестно да се цитират чуждите научни изследвания, да се спазват правилата на научната етика и творчески да се отнасят към научните изследвания на други учени;

  • за строго придържане към изискванията за оформяне на научни статии, съобщения, доклади, студии и други;

  • за презентация със съвременни аудиовизуални средства и да се подчертава връзката на собствените изследвания с резултатите, получени от други автори (преди него или в интердисциплинарни науки);

  • за създаване на професионални контакти с колеги и учени от различни страни, да се отнася с интерес към международния научен обмен;

  • за творческо и градивно приемане на критичните бележки и базиране върху тях на по-нататъшни научни търсения и изследвания;

  • за развиване, усъвършенстване и внедряване на научните постижения в практиката;

  • за формиране на умение да открива взаимодействията, взаимовръзките и тенденциите по изследваните проблеми и да ги използва в своите научни изследвания;

  • за самостоятелно ориентиране в съвременната научна проблематика и логично избиране на тези сфери, в които докторантът следва да задълбочава своята подготовка съобразявайки се със съдържанието на своите научни търсения.


ПРИЕМ, РАЗВИТИЕ, ПРИЗНАВАНЕ И ДИПЛОМИРАНЕ НА ДОКТОРАНТИТЕ

Обучение по докторска програма Зелена енергетика в цялост е в направленията – слънчева енергетика, биогорива, водородни технологии, вятърна енергетика и мениджмънт на възобновяемата енергия и няма широко разпостранение в България. В отделните технически университети има разработени в повечето случаи докторски програми по отделните въпроси на тематиката. Още повече, че терминът Зелена енергетика не е познат в докторски програми. В тази връзка актуалните проблеми и неотложните задачи, които следва да бъдат решени в обучението по докторската програма в България по Зелена енергетика, налагат необходимостта от тясно сътрудничество между ВУЗ и институтите към БАН. Особено актуално и важно е развитието на отворени програми на базата на взаимодействие с компании и фирми в съответните направления. Само така ще се реши въпросът с тясната връзка – бизнес-образование и подготовката на специалисти с насоченост по желание на бизнеса. То се изразява в обмяна на опит относно организацията на докторантското обучение, актуализирането на учебните планове и програми, възможностите за реализация на съвместни мероприятия.

Специфична особеност на докторската програма по Зелена енергетика в ЕПУ е въвеждането на следните задължителни дисциплини в типовите учебни планове:

  1. Управление на проекти в областта на Зелената енергетика.

  2. Специализиран технически чужд език.

  3. Избираеми дисциплини, свързани с разработваната тема.

В тази връзка с оглед на спецификата на обучението в докторската програма Зелена енергетика са заложени курсове с такава насоченост. Това решение на АС е продиктувано от необходимостта за по-добро вписване на докторските програми на университета в европейското образователно пространство и за подобряване на възможностите за бъдеща професионална реализация на докторантите.

Освен това задължителен елемент от индивидуалния план на всеки докторант е участието му в проекти, ръководени от хабилитирани преподаватели. Това позволява на докторанта да разработва на проектна основа актуални и значими проблеми, да финансира както участието си международни и национални конференции и научно-практически семинари, така и публикуването в периодични и електронни издания у нас и в чужбина. Това е гаранция за подобряване качеството на неговата подготовка.

Приемът и обучението на докторанти се осъществява в съответствие с изискванията на ЗВО и Правилника за неговото приложение, Правилника за устройството и дейността на ЕПУ, Правилника за прием на докторанти и специализанти, Правилника за организация на учебния процес и водене на учебната документация на ЕПУ.

Редовната и самостоятелната форма на докторантура са с продължителност до 3 години (при минимален срок на обучение 2 години), а задочната и дистанционната – с продължителност до 4 години (при минимален срок на обучение 3 години).

Обучението на докторантите се осъществява по индивидуален учебен план и включва подготовка и полагане на изпити, педагогическа дейност и защита на дисертационен труд. Броят на изпитите, които се полагат по време на обучението на докторантите по индивидуалния учебен план, съгласно решение на Академичния съвет, са между четири и шест, като задължително един от тях е свързан с управление на образователни и научни проекти и един е по чужд език. Академичния съвет (АС) на ЕПУ избира научния ръководител – хабилитирано лице или доктор по предложение на Катедрата по Зелена енергетика. Индивидуалният учебен план се изготвя от научния ръководител с участието на докторанта и след обсъждането му в катедрата, се утвърждава от АС.

С индивидуалния учебен план се определят:

темата на дисертационния труд;

разпределението на всички дейности по години;

изпитите и сроковете за полагането им;

посещението на определен цикъл лекции и упражнения, участието в курсове, семинари, конференции и други публични научни изяви;

преподавателска дейност;

етапите и сроковете за подготовка на дисертационния труд.

Дисертационният труд е научноизследователски труд или оригинално научно постижение, насочено към решаване на научни или научноприложни проблеми. Той съдържа оригинален принос в науката или приложенията й и показва, че авторът му има задълбочени теоретични познания по съответната специалност и способност за самостоятелни научни изследвания.

В края на всяка година от обучение на заседание на катедрен съвет се обсъждат изпълнението на индивидуалните планове на докторантите и се приемат отчетите им за извършената работа и състоянието на докторантурата, както и предложение за атестация на докторантите. АС утвърждава тези отчети и извършва ежегодно атестиране на докторантите.

Университетът предоставя на докторантите материална база и средства, необходими за разработване на дисертационния труд.

Средствата за финансовото и материалното осигуряване на разработваните дисертационни трудове се утвърждават ежегодно от ръководителя на съответната катедра и АС. Финансирането на експерименталната работа за всеки дисертационен труд се извършва по отделна годишна план-сметка, утвърдена от ръководителя катедра и ректора.

Всички материали по обучението на докторантите се съхраняват в личните досиета на докторантите в специализирано административно звено към ЕПУ.

ЕПУ има сътрудничество с различни институти на Българска академия на науките, както и успешно международно сътрудничество Тези връзки способстват за мобилност на академичния състав и за сравняване на учебната документация с тази на аналогични специалности за ОНС „доктор” от наши и чуждестранни университети.

Академичното управление на Програмата за обучение, съгласно Правилника за устройството и дейността на Университета, е поверено на Ръководителя на Програмата и Програмния съвет, който изпълнява в тази им част традиционните функции на факултетен съвет.

В учебния план на доктурантурата са предвидени:

  1. Специална подготовка, която обхваща 2 дисциплини, в областта на основната тематика на Докторската програма.

  2. Общо образователна подготовка, която се свързва с Докторската програма.

  3. Езиково обучение – английски език

  4. Свободно избираема подготовка носи определен брой кредити. Тук непременно има дисциплини, свързани с последните тенденции в енергетиката, чието съдържание се обновява всяка година.

  5. Научно – изследователска дейност - включва разработката на докторската тема и оформяне на дисертацията.

  6. Педагогическа дейност – участие в учебния процес на бакалаври и магистри.

  7. Участие в университетски органи

Посочените дейности по Докторската програма са описани в информационен пакет на Докторската програма, който обхваща нейната учебна документация: квалификационна характеристика, учебен план и академични стандарти на дисциплините. По този начин настоящият проект отговаря на изискванията на чл.39 ал.2 от ЗВО, според който учебния процес се провежда по учебна документация, която обхваща квалификационни характеристикина катедрата, програмния съвет и други., учебен план и учебни програми на изучаваните дисциплини за всяка специалност.

Обучението на докторанти в докторската програма по Зелена енергетика в професионално направление Енергетика е съобразено с изискванията на Държавните документи на Република България, отразява целите на Стратегия за развитие на ЕПУ и стратегията Европа 2020, както и в редица международни документи,посочени по-горе.

Специално внимание в тези документи е отделено на необходимостта „от засилено сътрудничество между системите на висшето образование и научните изследвания в различните региони по света“. Акцент в бъдещата политика на Университета, според Стратегията за развитие на ЕПУ е да се повиши качеството на научните изследвания, тяхната интернационализация, от една страна, и от друга страна – до повиши качеството на обучение на докторанти и студенти. В основата на поддържането на актуалността на обучението на докторанти по Зелена енергетика в професионално направление Енергетика стои разбирането, че гаранция за съвременност и ефективност може да се даде само ако: първо, е налице процес на интегриране на резултатите от съвременната научноизследователската дейност в учебния процес, и второ, ако се използват съвременни средства на обучение и осигуряване на дейността на докторантите.

Тематичните изследваният свързани с докторската програма по Зелена енергетика са насочени главно към развитието на алтернативните източници на енергия в съответствие на изискванията на Европейския съюз и новите предизвикателства в световен план по енергийните проблеми. На челно място стои и проблемът с развитието на енргийните въпроси засягащи България и решаването на въпросите с въглищните централи, алтернатевните източници на енергия, водородните технологии, ядрената енергия. В същото време необходимостта от висококвалифицирани кадри по тези направления в международното пространство расте. Това поставя острия въпрос за повишаване на качеството и конкурентноспособността на обучението и налага решаването на важни задачи, свързани с формирането на природонаучна грамотност, с обучението на студентите и докторанти – структура на специалностите, експериментална база, конкурентност с чужди университети и др. Ето защо проблемът за разработването на значими и иновативни дисертационни трудове в областта на посочените направления става все по-актуален.

По-съществените иновации в докторската програма по Зелена енергетика могат да се систематизират както следва:

Образователни иновации - иновативни тематики, отговарящи на съвременните изисквания;

  • Разработване и предлагане на нови докторантски теми в областта на алтернативните енергийни източници и опазване на околната среда.

  • Въвеждане на академични стандарти за нови учебните дисциплини;

  • Хармонизация на научната тематика с чуждестранен партньорски университети в същия профил и провеждане на специализации;

  • Модерни методи, средства и форми на обучение:

  • Иновативни методи за изследване и др.

Макар поотделно повечето от отделните компоненти да са известни и прилагани, съвкупността е образователна иновация.

Иновации в управлението:

  • Активно включване на представители на бизнеса в управлението на Програмата за обучение, в Държавни изпитни комисии, в Програмния съвет на научната конференция;

  • Стимулиране на докторантите с бонуси - награди, специализации, участие в международни форуми.

  • Разширяване на академичния състав с чуждестранни академични партньори и външни екзаминатори;

  • Лекции на английски език на докторанта пред студенти и пред научното жури с влияние на резултата върху оценката му;

  • Оценяване на качеството по точкова система от регламентирани източници на информация с различна тежест.

ОБЛАСТИ НА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ

Завършилите докторската програмаЗелена енергетика“ могат да се реализират професионално в различни области на енергетиката и в частност в сферата на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност катo: Проектанти и конструктори на енергийни системи. Консултанти по енергийна ефективност и експерти в консултантски фирми. Учени и преподаватели в учебни заведения. Представители в държавни и общински администрации и в неправителствени организации. Частни предприемачи.

© ЕПУ – Европейски политехнически университет – 2017 г. – Всички права запазени.