1. ОБРАЗОВАТЕЛНИ ЦЕЛИ НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Специалността "Вятърна енергетика" (ВЕ) се отнася към професионалното направление 5.4. Енергетика. Настоящата квалификационна характеристика за образователно-квалификационната степен магистър определя професионалното предназначение на специалиста, общите изисквания към неговата подготовка, знания и умения, както и областите за професионална реализация.
Целта на обучението по специалността е създаването на специалисти, които да навлязат задълбочено в областта на съвременните технологии при производството на енергия от вятъра и да използват концепцията на устойчиво развитие за научно- изследователски или за практически бизнес-цели.
Студентите, завършили курса ще са способни да правят проекти и съоръжения за използване на вятърната енергия и да ги реализират, с прилагането на най-модерните и ефективни технологии. Обучаването на студентите за придобиване на практически умения е основна цел на ВЕ курса. Тези умения ще се придобият по време на курса с работа по проекти и работейки по практически и приложни теми по време магистърската дипломна работа. Инженерите по специалност "Вятърна енергетика" трябва да са подготвени да изпълняват следните дейности:
2. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПОДГОТОВКАТА НА СПЕЦИАЛИСТА ПО ВЯТЪРНА ЕНЕРГЕТИКА
Магистърът трябва да получи задълбочена подготовка в областта на проектирането, изграждането и експлоатацията на системи за добив на електрическа енергия от вятъра, да придобие изследователска компетентност, основни познания върху теории и методи в областта на вятърната енергетика, теоретични и практически умения за планиране и проектиране на вятърни турбини и да развие технически умения , свързани с проектиране, анализ, разработване и оценка на сложни проекти с вятърни генератори.
За тази магистърска специалност е необходимо кандидатите да имат завършено всше техническо образование. Предлаганият курс на обучение не изисква кандидатите да са завършили специалност Зелена енергетика в ЕПУ гр. Перник, но трябва да имат придобита степен Инженер Бакалавър.
Специалната подготовка на инженера по "Вятърна енергиетика" включва значителни познания в следните инженерни дисициплини: Характеристики на вятърните генератори, Изчислителната механика на флуидите и динамика на съоръженията, Проектиране на вятърна турбина, Електрически машина за преобразуване на вятърната енергия, Схеми за електрогенерация от вътъра, Системи за управление на доставчика на вятърна енергия, Мониторинг, контрол и диагностика на вътърните генератори, Експериментални данна- измервателни методи, обработка и намаляване на грешките, Въздействие на вятърната технология върху околната среда, Екологични изисквания при изграждане на вятърни генератори, европейско законодателство.
Избираемите дисциплини позволяват на студентите да придобият допълнителни специализирани познания в желаната от тях област. В курса са предвидени следните дисциплини: Измервание и сертифициране; Ветрови ресурси и товари върху вятърни турбини; Въведение в численото моделиране на съоръжения с вятърни турбини; Оптимизационни методи; Аероеластично проектиране на вятърни турбини; Проектиране и производство на роторни перки за вятърни турбини; Композитни материали за роторни перки за вятърни турбини; Проектиране на вятърен парк- норми и оптимизация.
3. УМЕНИЯ И ПРОФЕСОНАЛНИ КОМПЕТЕНЦИИ НА СПЕЦИАЛИСТА ПО ВЯТЪРНА ЕНЕРГЕТИКА
Инженерите по специалност " Вятърна енергетика" трябва да притежават задълбочени познания по съвременните управленски и икономически теории, спецификата на енергийния мениджмънт, европейските политики и стандарти, националното и европейското патентно законодателство и защитата на интелектуалната собственост, както и методите за формулиране и реализация на стратегии, енергийни бизнес-планове, програми и проекти.
Магистрите по "Вятърна енергетика" трябва да могат:
4. ОБЛАСТИ НА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ НА СПЕЦИАЛИСТА ПО ВЯТЪРНА ЕНЕРГЕТИКА
Завършилите магистърската програма " Вятърна енергетика" са търсени специалисти в добре платен бранш. Те ще могат да се реализират професионално в различни области на енергетиката и в частност в сферата на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност катo:
5. Учебен план
* Обучението завършва със защита на дипломна работа.
* Обучението се провежда на три езика (български, английски и италиански) по избор на кандидата
Ръководител програма Зелена енергетика:
Проф. дхн Иван Петков
e-mail: ivan.petkov@epubg.eu